Criza continuă ! UTA pierde și derby-ul de la Timișoara

by Florian Popa

Încrâncenare maximă în derby-ul Vestului din liga secundă, ASU Poli Timişoara – UTA Arad, câştigat în cele din urmă de gazde, scor 2-1. După ce au făcut spectacol în startul partidei, fanii celor două echipe s-au bătut în pauză, iar forţele de ordine au intervenit cu greu.

Conflictele au continuat şi între jucători. Timişoreanul Mera şi arădeanul Curtuiuş au fost eliminaţi în startul reprizei secunde: ei s-au încăierat după un fault al fundaşului gazdelor.

A fost însă derby şi pe gazon. ASU Poli a deschis scorul chiar în minutul 2. Cornel Predescu a finalizat cu o execuţie spectaculoasă centrarea lui Motreanu.

UTA a egalat peste şapte minute, prin şutul frumos al lui Bujamin Asani. Victoria timişorenilor a fost adusă de căpitanul Dănuţ Bilia, din centrarea lui Predescu.

Pentru echipa pregătită de Bogdan Andone a fost al şaselea succes stagional, în timp ce arădenii au ajuns la cinci eşecuri în 12 etape şi sunt pe loc retrogradabil.

Sursa: digisport.ro