Crişul a demolat Cermeiul, în Cupa României. Vezi toate rezultatele

Derby-ul arădean din turul trei al Cupei României la fotbal a fost la discreţia totală a echipei lui „Ştili” Abrudean. Crişul Chişineu Criş nu i-a dat nicio şansă conjudeţenei Lunca Teuz Cermei, pe care a învins-o la scor de tenis, 6-0!

Conturile au fost încheiate până la pauză, după reuşitele semnate de Piţ, min.8, Roşu, min.28 şi Sabău, min.40. Juniorul Cocian, împrumutat de la FC Argeş, a transformat un penalty în minutul 48, iar Ember, min.64 şi Birău, min.86, au stabilit scorul final.

Crişul se califică „en-fanfare” în turul IV al Cupei, urmând să primească vizita unei divizionare secunde. Dorinţa lui Abrudean este să înfrunte UTA, ajunsă şi ea în turul IV, după 1-0 cu Şoimii Lipova.

Cupa României, turul 3:

Marţi, 27 august, ora 17:30

UNIREA MIRCEŞTI – AEROSTAR BACĂU   3-5, după loviturile de departajare(1-1 după 90 şi 120 de

minute, 2-4 la lovituri de departajare)

Marcatori: Codruţ Cârjă (27) / Cosmin Nemţanu (36)

CS FĂUREI – DACIA UNIREA BRĂILA  3-1

Marcatori: Stelian Nicoliţă (69), Bănel Nicoliţă (89), Fineas Roată (90+4) / Daniel Mihalcea (6)

VEDIŢA COLONEŞTI – ACSO FILIAŞI   3-1

Marcatori: Alexandru Cincă (20, 75, 85) / Claudiu Ghighilicea (90 – penalty)

VOINŢA LUPAC – RIPENSIA TIMIŞOARA  0-4

Marcatori: Denis Golda (11), Adrian Popa (19 – penalty), Alexandru Neagu (28), Ion Vasluian (43)

CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII – ACS POLI TIMIŞOARA   6-1

Marcatori: Alexandru Baranyi (10, 11, 22, 43), Ionuţ Ianc (51, 68) / Marco Buga (64)

ŞOIMII LIPOVA – UTA ARAD  0-1

Marcator: Cristian Bustea (8)

CSC SÂNMARTIN – LUCEAFĂRUL ORADEA   4-1

Marcatori: Alexandru Sorian (45+1), Marian Arsene (62), Sergiu Pop (79), Florin Pop (88) / Vlad Costea (25)

UNIREA DEJ – SĂNĂTATEA CLUJ  0-3

Marcatori: Dan Roman (31), Laurenţiu Rus (34), Raul Ciupe (48 – penalty)

UNIREA UNGHENI – AVÂNTUL REGHIN   3-5, după prelungiri (3-3 după 90 de minute)

Marcatori: Lucian Bungărdean (20), Rareş Ruja (84), Victor Căliani (86) / Cristian Chirilă (9), Adrian Murar (27), David Potor (74), Florin Truţă (101), Nicolas Berki (110)

Marţi, 27 august, ora 19:00

CSM ALEXANDRIA – TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE   0-2

Marcatori: Cătălin Pîrvulescu (30), Claudiu Juncănaru (90)

Miercuri, 28 august, ora 17:30

MINAUR BAIA MARE – FOTBAL COMUNA RECEA  0-2

Marcatori: Alin Bota (29 – penalty), Adrian Micaş (45+3 – penalty)

FORESTA SUCEAVA – BUCOVINA RĂDĂUŢI   3-0

Marcatori: Alexandru Ichim (6), Alexandru Marin (34), Cornel Căinari (84)

CSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – FK CSIKSZEREDA  0-1

Marcator: Nobert Varga (86)

CSM FOCŞANI – SC OŢELUL GALAŢI   3-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 3-1 după 120 de minute)

Marcator: Ciprian Petre (90+1 – penalty), Mădălin Predoiu (97), Cătălin Costin (110) / Marius Matei (25)

KSE TÂRGU SECUIESC – OLIMPIC CETATE RÂŞNOV   0-2

Marcator: Andrei Lascu (62), Bogdan Botea (72)

METALUL BUZĂU – SCM GLORIA BUZĂU   3-2, în prelungiri (0-0 după 90 şi 120 de minute, 3-2 la loviturile de departajare)

Au marcat la loviturile de departajare: Patrick Benga, Andrei Grăjdan, Cătălin Bardaş / Richardo Mihalache, Branislav Luptak

Au ratat la loviturile de departajare: Constantin Ispir / Ciprian Perju, Daniel Vîlsan

FLACĂRA MORENI – PROGRESUL SPARTAC   3-1

Marcatori: Cosmin Anton (14), Claudiu Niculăescu (17), Iulian Drăgan (52) / Ispas (86)

STEAUA BUCUREŞTI – CS BALOTEŞTI   4-0

Marcatori: Andrei Antohi (3), Robert Elek (29), Ovidiu Morariu (67), Rareş Enceanu (77)

SC POPEŞTI LEORDENI – CS AFUMAŢI   5-4, după lovituri de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)

Marcatori: … (31) / … (49)

CS TUNARI – UNIREA SLOBOZIA   1-0

Marcator: Ioan Drăgan (89)

RAPID – DACO-GETICA BUCUREŞTI   2-1

Marcatori: Amir Jorza (49), Matias Roskopf (66) / Gabriel Răducan (37)

FLACĂRA HOREZU – PANDURII TÂRGU JIU   2-0

Marcator: Mansour Gueye (7), Ion Simeanu (90)

INTER PETRILA – CSM REŞIŢA   1-5

Marcatori: Adrian Câmpean (15 – penalty) / Florin Cioablă (41 – penalty), Gelu Velici (50, 87), Marius Coman (54 – penalty), Alin Babei (65)

CRIŞUL CHIŞINEU CRIŞ – GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI   6-0

Marcatori: Calvin Aly Tolmbaye (7), Constantin Roşu (28), Sergiu Sabău (41), Angelo Cocian (50 – penalty), Raul Ember (64), Alexandru Birău (88)

MĂGURA CISNĂDIE – INDUSTRIA GALDA  4-6, după lovituri de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 3-5 la lovituri de departajare)

Marcatori: Paul Dragomir (17) / Alexandru Cioară (3)

miercuri, 28 august, ora 19:00

U CRAIOVA 1948 SA – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU  8-7 (2-2 după 120 de minute)

Marcatori: Vlad Pop (31), Alexandru Raicea (82) / Victoraş Astafei (78 – penalty), Raul Hăjmăşan (89)

Au marcat la loviturile de departajare: Costinel Gugu, Vlad Pop, Vlad Boţia, Kevin Trabalka, Claudiu Codoban, Ionuţ Tănase / Victoraş Astafei, Alexandru Gîrbiţă, Marius Cioiu, Francois Yabre, Alexandru Bădăuţă