Derby-ul arădean din turul trei al Cupei României la fotbal a fost la discreţia totală a echipei lui „Ştili” Abrudean. Crişul Chişineu Criş nu i-a dat nicio şansă conjudeţenei Lunca Teuz Cermei, pe care a învins-o la scor de tenis, 6-0!
Conturile au fost încheiate până la pauză, după reuşitele semnate de Piţ, min.8, Roşu, min.28 şi Sabău, min.40. Juniorul Cocian, împrumutat de la FC Argeş, a transformat un penalty în minutul 48, iar Ember, min.64 şi Birău, min.86, au stabilit scorul final.
Crişul se califică „en-fanfare” în turul IV al Cupei, urmând să primească vizita unei divizionare secunde. Dorinţa lui Abrudean este să înfrunte UTA, ajunsă şi ea în turul IV, după 1-0 cu Şoimii Lipova.
Cupa României, turul 3:
Marţi, 27 august, ora 17:30
UNIREA MIRCEŞTI – AEROSTAR BACĂU 3-5, după loviturile de departajare(1-1 după 90 şi 120 de
minute, 2-4 la lovituri de departajare)
Marcatori: Codruţ Cârjă (27) / Cosmin Nemţanu (36)
CS FĂUREI – DACIA UNIREA BRĂILA 3-1
Marcatori: Stelian Nicoliţă (69), Bănel Nicoliţă (89), Fineas Roată (90+4) / Daniel Mihalcea (6)
VEDIŢA COLONEŞTI – ACSO FILIAŞI 3-1
Marcatori: Alexandru Cincă (20, 75, 85) / Claudiu Ghighilicea (90 – penalty)
VOINŢA LUPAC – RIPENSIA TIMIŞOARA 0-4
Marcatori: Denis Golda (11), Adrian Popa (19 – penalty), Alexandru Neagu (28), Ion Vasluian (43)
CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII – ACS POLI TIMIŞOARA 6-1
Marcatori: Alexandru Baranyi (10, 11, 22, 43), Ionuţ Ianc (51, 68) / Marco Buga (64)
ŞOIMII LIPOVA – UTA ARAD 0-1
Marcator: Cristian Bustea (8)
CSC SÂNMARTIN – LUCEAFĂRUL ORADEA 4-1
Marcatori: Alexandru Sorian (45+1), Marian Arsene (62), Sergiu Pop (79), Florin Pop (88) / Vlad Costea (25)
UNIREA DEJ – SĂNĂTATEA CLUJ 0-3
Marcatori: Dan Roman (31), Laurenţiu Rus (34), Raul Ciupe (48 – penalty)
UNIREA UNGHENI – AVÂNTUL REGHIN 3-5, după prelungiri (3-3 după 90 de minute)
Marcatori: Lucian Bungărdean (20), Rareş Ruja (84), Victor Căliani (86) / Cristian Chirilă (9), Adrian Murar (27), David Potor (74), Florin Truţă (101), Nicolas Berki (110)
Marţi, 27 august, ora 19:00
CSM ALEXANDRIA – TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE 0-2
Marcatori: Cătălin Pîrvulescu (30), Claudiu Juncănaru (90)
Miercuri, 28 august, ora 17:30
MINAUR BAIA MARE – FOTBAL COMUNA RECEA 0-2
Marcatori: Alin Bota (29 – penalty), Adrian Micaş (45+3 – penalty)
FORESTA SUCEAVA – BUCOVINA RĂDĂUŢI 3-0
Marcatori: Alexandru Ichim (6), Alexandru Marin (34), Cornel Căinari (84)
CSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – FK CSIKSZEREDA 0-1
Marcator: Nobert Varga (86)
CSM FOCŞANI – SC OŢELUL GALAŢI 3-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 3-1 după 120 de minute)
Marcator: Ciprian Petre (90+1 – penalty), Mădălin Predoiu (97), Cătălin Costin (110) / Marius Matei (25)
KSE TÂRGU SECUIESC – OLIMPIC CETATE RÂŞNOV 0-2
Marcator: Andrei Lascu (62), Bogdan Botea (72)
METALUL BUZĂU – SCM GLORIA BUZĂU 3-2, în prelungiri (0-0 după 90 şi 120 de minute, 3-2 la loviturile de departajare)
Au marcat la loviturile de departajare: Patrick Benga, Andrei Grăjdan, Cătălin Bardaş / Richardo Mihalache, Branislav Luptak
Au ratat la loviturile de departajare: Constantin Ispir / Ciprian Perju, Daniel Vîlsan
FLACĂRA MORENI – PROGRESUL SPARTAC 3-1
Marcatori: Cosmin Anton (14), Claudiu Niculăescu (17), Iulian Drăgan (52) / Ispas (86)
STEAUA BUCUREŞTI – CS BALOTEŞTI 4-0
Marcatori: Andrei Antohi (3), Robert Elek (29), Ovidiu Morariu (67), Rareş Enceanu (77)
SC POPEŞTI LEORDENI – CS AFUMAŢI 5-4, după lovituri de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)
Marcatori: … (31) / … (49)
CS TUNARI – UNIREA SLOBOZIA 1-0
Marcator: Ioan Drăgan (89)
RAPID – DACO-GETICA BUCUREŞTI 2-1
Marcatori: Amir Jorza (49), Matias Roskopf (66) / Gabriel Răducan (37)
FLACĂRA HOREZU – PANDURII TÂRGU JIU 2-0
Marcator: Mansour Gueye (7), Ion Simeanu (90)
INTER PETRILA – CSM REŞIŢA 1-5
Marcatori: Adrian Câmpean (15 – penalty) / Florin Cioablă (41 – penalty), Gelu Velici (50, 87), Marius Coman (54 – penalty), Alin Babei (65)
CRIŞUL CHIŞINEU CRIŞ – GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI 6-0
Marcatori: Calvin Aly Tolmbaye (7), Constantin Roşu (28), Sergiu Sabău (41), Angelo Cocian (50 – penalty), Raul Ember (64), Alexandru Birău (88)
MĂGURA CISNĂDIE – INDUSTRIA GALDA 4-6, după lovituri de departajare (1-1 după 90 şi 120 de minute, 3-5 la lovituri de departajare)
Marcatori: Paul Dragomir (17) / Alexandru Cioară (3)
miercuri, 28 august, ora 19:00
U CRAIOVA 1948 SA – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU 8-7 (2-2 după 120 de minute)
Marcatori: Vlad Pop (31), Alexandru Raicea (82) / Victoraş Astafei (78 – penalty), Raul Hăjmăşan (89)
Au marcat la loviturile de departajare: Costinel Gugu, Vlad Pop, Vlad Boţia, Kevin Trabalka, Claudiu Codoban, Ionuţ Tănase / Victoraş Astafei, Alexandru Gîrbiţă, Marius Cioiu, Francois Yabre, Alexandru Bădăuţă
Roberto Bodea a apărat al șaselea penalty, în fața lui Paul Chiorean
Joi, 29 august, ora 20:00
Victoria Cumpăna – Farul Constanţa.