Cristiano Ronaldo şi Zidane, cei mai buni la Gala FIFA 2017

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo, vedeta echipei spaniole Real Madrid, a câștigat pentru a doua oară consecutiv titlul de cel mai bun fotbalist al anului, la Londra, în cadrul Galei premiilor The Best, organizată de Federația Internațională de Fotbal (FIFA).

Ronaldo (32 ani) a câștigat în sezonul trecut titlul de campion al Spaniei, precum și Liga Campionilor, fiind și golgheterul celei mai importante competiții europene intercluburi. Palmaresul lusitanului în 2017 este completat de Supercupa Europei și Supercupa Spaniei.

Ronaldo i-a devansat în clasamentul secțiunii cel mai bun fotbalist pe marele său rival Lionel Messi (FC Barcelona) și pe brazilianul Neymar, protagonistul celui mai scump transfer din istoria fotbalului în această vară, de la FC Barcelona la Paris Saint-Germain, pentru 222 de milioane de euro.

Cristiano Ronaldo a primit premiul din partea a doi foști mari fotbaliști, argentinianul Diego Armando Maradona și brazilianul Ronaldo Nazario de Lima

Prin trofeul cucerit luni seara, Ronaldo l-a egalat pe Messi în privința titlurilor de cel mai bun fotbalist al anului, cu cinci victorii fiecare.

Tehnicianul formației spaniole Real Madrid, francezul Zinédine Zidane, a fost desemnat cel mai bun antrenor al anului 2017.

Fostul campion mondial, care anul trecut a ocupat locul doi la această secțiune a premiilor FIFA, a câștigat lupta cu italienii Massimiliano Allegri (Juventus Torino) și Antonio Conte (Chelsea). Zidane a mai cucerit în acest an Supercupa Europei și Supercupa Spaniei.

Zidane îi succede pe lista câștigătorilor premiului italianului Claudio Ranieri, acum pe banca formației franceze FC Nantes, recompensat anul trecut pentru titlul surprinzător de campion al Angliei cu Leicester City.