Craiova şi FCSB s-au calificat cu emoţii în Europa League

FCSB s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, deşi a fost învinsă de formaţia armeană Alaşkert FC cu scorul de 3-2 (3-1), joi seara, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, în manşa secundă a turului al doilea preliminar. Tănase, din penalty şi Coman au înscris pentru trupa lui Gigi Becali. Vicecampioana îşi datorează calificarea victoriei cu 3-0 de la Erevan, sau mai precis, evoluţiei din ultima jumătate de oră a meciului din Armenia.

Decimată de accidentări şi cu improvizaţii, FCSB a avut din nou o evoluţie dezamăgitoare, continuând pe linia eşecului de luni cu FC Botoşani (0-2). După meci, Bogdan Andone şi-a prezentat demisia, iar patronul caută acum un alt antrenor. FCSB va juca în turul al treilea preliminar cu Mlada Boleslav (Cehia), care a trecut de Ordabasî Şimkent (Kazahstan), după 1-1 pe teren propriu şi 3-2 în deplasare. Prima manşă e programată în România, pe 8 august.

Universitatea Craiova s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League, după ce a învins-o pe Honved Budapesta cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, după 120 de minute, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

Universitatea a reuşit să încline balanţa din punctul de la 11 metri, în urma unui final de meci tensionat, cu mult dramatism şi după o întrerupere de o jumătate de oră, riscând chiar eliminarea la ”masa verde” după ce arbitrul a fost lovit de un obiect aruncat din tribună de suporterii craioveni.

Oltenii o vor întâlni pe AEK Atena în turul al treilea preliminar, prima manşă fiind programată în Bănie, pe 8 august, foarte posibil cu porţile închise.

FC Viitorul Constanţa a fost eliminată din Europa League după ce s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1) în meciul cu echipa belgiană KAA Gent, disputat joi la Ovidiu, în manşa secundă a turului 2 preliminar al competiţiei. Viitorul a plătit tribut evoluţiei slabe a apărării din meciul tur, câştigat de Gent cu 6-3, după 5-1 la pauză. Formaţia belgiană a mers mai departe cu scorul general de 7-5.

Ambele goluri ale echipei lui Gheorghe Hagi au fost reuşite de Gabriel Iancu, din penalty, în minutele 47 şi 61. Oaspeţii au condus în urma golului lui Roman Iaremciuk din minutul 38.