CORECTIE IN PRIMUL MECI AL SEMIFINALEI: CSM TARGOVISTE – UNIV.GOLDIS ICIM 79-53

Baschetbalistele arădene au fost de nerecunoscut în această seară, în primul meci al semifinalei campionatului. CSM Târgovişte a făcut legea în faţa marii rivale, impunându-se pe teren propriu cu scorul de 79-53. O partidă fără istoric, în care „galben-albastrelor” nu le-a ieşit nimic, iar americanca Simmons s-a accidentat în prima parte. De cealaltă parte, Givens şi Coker au dat recital pe parchetul sălii din Târgovişte, în faţa unei apărări visătoare a Aradului. Jose Araujo nu a găsit antidot la jocul excelent al dâmboviţencelor, care au luat o primă opţiune la calificarea în finală. Gazdele au început în forţă încă din debut, iar după primul sfert conduceau la nouă puncte diferenţă, avans majorat şi mai mult la pauza mare, când tabela indica scorul de 44-30.

Givens a dat iar recital

În partea a doua s-a jucat după acelaşi scenariu, cu Târgovişte având iniţiativa, în vreme ce arădencele au abondonat surprinzător de repede lupta, cedând clar în ultimul sfert. Fără Simmons, Univ.Goldiş ICIM nu şi-a mai găsit deloc ritmul, iar finalul a consemnat o victorie la scor pentru CSM, care are acum şi moral bun în vederea meciului doi al semifinalei, programat miercuri, ora 18:15, la Arad. Din păcate, Brosovszky şi colegele sale nu i-au putut face un cadou antrenorului Jose Araujo, care şi-a serbat astăzi ziua de naştere. Dacă vrea să împingă penultimul act în decisiv (se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri), jucătoarele ICIM-ului au nevoie de o cu totul altă prestaţie în partida de la mijlocul săptămânii viitoare.

CSM Târgovişte – Univ.Goldiş ICIM Arad 79-53

(22-13, 22-17, 17-16, 18-7)

Târgovişte: Givens 30, Coker 14, Green 11 (1×3), Poole 9 (1×3), Stoenescu 9 (3×3), Huţanu 4, Olah 2. A mai jucat: Watson.

ICIM: Engelman 14 (1×3), Samburska 10, Broomfield 7, Plouffe 6, Simmons 6 (2×3), Brosovszky 5 (1×3), Crăciun 3, Milovanovic 2. Au mai jucat: Nagy, Mercea.