Cîrstea şi Begu debutează la Roma. Halep, direct în turul doi

Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în primul tur al turneului de la Roma, de Shuai Zhang, care e la a treia victorie din tot atâtea meciuri cu românca. Astfel, au mai rămas trei românce în competiție, dintre care două joacă marți.

Prima care va intra pe teren este Sorana Cârstea (26 de ani, locul 36 WTA), care o va întâlni, în premieră, pe americanca Danielle Collins (24 de ani, locul 47 WTA). Meciul va începe la ora 12:00 și va fi transmis în direct la Digi Sport 2. Cîrstea se află în competiție și în proba de dublu, unde s-a calificat în optimi alături de Jelena Ostapenko.

Tot marți va juca și Irina Begu (27 ani, locul 38 WTA), care o va înfrunta pe reprezentanta Chinei, Shuai Peng (32 ani, locul 37 WTA), aceasta fiind prima lor confruntare. Anul trecut, Begu a fost eliminată chiar din primul tur de Anastasija Sevastova, iar în urmă cu doi ani a ratat finala după ce a fost eliminată de Serena Williams.

Simona Halep, lider WTA și principala favorită a turneului, va intra în competiție direct în turul 2, acolo unde va da peste o mai veche cunoștință, Naomi Osaka. Numărul 21 WTA a trecut de Victoria Azarenka (6-0, 6-3) şi va disputa a cincea partidă cu liderul mondial. (digisport.ro)