Cipri Rus: ”Un ultim omagiu pentru cei doi băieţi…”

UTA s-a impus astăzi pe ”Dan Păltinișanu” într-un derby umbrit de dispariția fulgerătoare a celor doi băieți din peluza arădeană.

”Este o victorie care nu mă bucură, pentru că echipa și galeria trec prin momente extraordinar de grele. E victoria jucătorilor în memoria celor doi Bogdani ai noștri, care au pierit în acel teribil accident. Astăzi trebuiau să fie în galerie…”, a punctat Ionuț Popa.

Roș-albii au oferit o reprezentație consistentă în primul act, la capătul căruia conduceau cu 2-0, grație dublei semnate Norbert Janos. Conturile puteau fi încheiate înainte de pauză, șutul lui Vădrariu din poziție excelentă a ocolit cu câțiva centimetri bara, apoi ”capul” lui Costin a șters bara transversală.

”Victoria e fără drept de apel, la pauză ar fi trebuit să fie vreo patru goluri diferență în favoarea noastră. Dar repriza a doua, jucătorii noștri au stat fără să tragă aer în piept vreo treizeci de minute și ne-a călărit Poli cum a putut. Ne-am mai trezit și noi pe final”, a adăugat antrenorul principal al UTA-ei.

Titularizat de Ionuț Popa în banda dreaptă, mijlocașul ofensiv Norbert Janos a ieșit la rampă în prima repriză cu două execuții precise ce au înclinat decisiv balanța în favoarea UTA-ei. Mai întâi a fructificat deschiderea excelentă a lui Costin, iar golul doi l-a marcat dintr-o pasa cu exteriorul a lui Rus.

”Tot timpul am avut încredere în mine și în calitățile mele. Așa a fost să fie astăzi, să marchez eu două goluri, dar acum nu e foarte important că am marcat eu sau Cipri Rus, important e că am câștigat pentru suporteri și pentru cei doi băieți din galeria noastră care au decedat. La fiecare gol am luat tricoul cu pozele lor de pe bancă, să ne amintim încă o dată de ei. Echipa era oricum motivată și înainte de acest necaz, ne doream mult să câștigăm derby-ul, am știut că e un meci important și ne bucurăm că am reușit să ieșim învingători”, a spus Norbi Janos.

A șasea reușită stagională a lui Cipri Rus a venit într-unul din cele mai importante momente ale toamnei fotbalistice, meciul de la ASU Poli. A fost golul trei, venit exact la timp pentru arădeni, care simțeau tot mai puternic presiunea timișoreană. Căpitanul roș-albilor a oferit astăzi și un assist excelent pentru Norbert Janos, la golul doi.

”Le dedicăm victoria celor doi băieți decedați în tragicul accident… Prin acest meci am dorit să le aducem un ultim omagiu din partea noastră”, a mărturisit atacantul utist.

”Puteam să facem 3-0 înainte de pauză, acesta e fotbalul, știam că 2-0 e cel mai periculos. Adversarii au fost obligați să iasă mai mult la joc, au marcat din penalty, dar e normal când ataci cu toată echipa să lași spații, lucru de care noi am profitat”, a adăugat Cipri Rus. (uta-arad.ro)