CFR Cluj dezamăgeşte în Liga Campionilor. Rezultatele serii

CFR Cluj a dezamăgit, la debutul stagional în Europa. Campioana României a pierdut în Gruia în faţa suedezilor de la Malmo, scor 0-1, un meci pe care ardelenii l-au terminat fără şut pe poartă.

Clujenii au revenit în Europa după patru ani cu un eşec, iar calificarea în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor este în pericol.

Echipei lui Edi Iordănescu nu i-a ieşit jocul în prima repriză, în timp ce suedezii au fost periculoşi chiar înainte de pauză. Strandberg a dat primul semnal în minutul 43, iar peste două minute a profitat de o gafă în apărarea gazdelor şi a înscris şi cu ajutorul lui Arlauskis.

Tehnicianul gazdelor a început repriza a doua cu Ioniţă pe teren, în locul lui Djokovic, dar tot oaspeţii au trecut pe lângă gol, la acţiunea lui Strandberg, finalizată de Rieks.

CFR Cluj n-a reuşit să şuteze niciodată pe spaţiul porţii lui Malmo, care s-a impus cu 1-0 şi a devenit favorită la calificare în acest moment.

Returul din Suedia va avea loc miercuri, 1 august.

În cel mai aşteptat duel din turul doi al preliminariilor Ligii Campionilor, PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu, s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, în disputa cu Basel. (digisport.ro)