Cermeiul trece de Lipova şi avansează în Cupă

Gloria Lunca Teuz Cermei a câştigat dramatic, scor 2-1 (1-0), pe teren propriu, în faţa celor de la Şoimii Lipova, într-un meci contând pentru turul 3 al Cupei României la fotbal.

Duelul arădean a fost destul de echilibrat şi disputat, cu două echipe de valoare apropiată, ambele cu un start bun în campionat. După un prim sfert de oră de tatonare, prima mare ocazie a ratat-o Capătă, care din şapte metri a şutat puţin alături.

Deschiderea scorului am consemnat-o în minutul 31, atunci când Polgar a înscris din doi metri, la colţul scurt, după un corner executat de Prună şi o deviere, cu capul, a lui Varga. La pauză s-a intrat cu avantaj minim de partea gazdelor, 1-0.

Lipova a ieşit mult mai montată de la vestiare, iar în minutul 58 a reuşit să egaleze prin nou intratul Trabalka, care a marcat din careu, pe sub Gârlea, după o pasă filtrantă a lui Filimon.

În ultima jumătate de oră s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele porţi, Nistor şi Mager, respectiv Filimon, cu o bară în minutul 83 şi Trabalka ratând şansa de a marca.

Până la urmă, Cermeiul a dat lovitura cu trei minute înaintea finalului, nou intratul Mager marcând un gol frumos cu un şut plasat, din marginea careului mare, scor 2-1. Victorie şi calificare muncită a „roş-albilor” lui Radu Anca, care acum visează la un duel cu UTA, în Cupă.

De cealaltă parte, antrenorul lipovanilor, Flavius Sabău, îşi asumă înfrângerea, în condiţiile în care au fost menajaţi unii jucători, iar improvizaţiile din primul „11” nu au funcţionat la parametri normali.

Cermei: Gârlea – Rogojan, Varga, Dolga, Nistor – Tănase – Polgar, Prună, Sabău, Deta (65 Vlad) – Capătă (88 Mihuţa).

Lipova: Bujor – Iova, Bercu, Burlă, Filimon – Dobrean (46 Trabalka), Pașcu (46 Stoin) – Poiană, Mădălin Popa, Rusu – Sulea.

Arbitri: Ionuț Nicoraș – Ioan Humița (Armeniș, CS), Mădălin Bulgărașu (Timișoara)

Cupa României, turul 3:

CSM SLATINA – ACSO FILIAŞI 12-11 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)

FLACĂRA MORENI – OLIMPIC CETATE RÂŞNOV 6-5 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)

CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII – CSM LUGOJ 3-4 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)

SPORTING ROŞIORI – TURRIS OLTUL TURNU MĂGURELE 0-3 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)

Au marcat: Alexandru Fotescu 92, Alin Pencea 102, Liviu Băjenaru 105+1

CSM FOCŞANI – METALUL BUZĂU 5-2

Au macat: Ionuţ Salaoru 5, Mădălin Predoiu 36, Ştefan Pădineanu 59, Ionuţ Manu 61, Alexandru Duca 73 / Patrick Benga 1, Alin Iacob 76

INDUSTRIA GALDA – METALURGISTUL CUGIR 3-2

A marcat: Flaviu Baghiu 22, Raul Beldean 64, Alexandru Cioară 88 / Ştefan Radu 80, Lucian Itu 83 – penalty

FOTBAL CLUB RAPID – CSM ALEXANDRIA 4-1

A marcat: Marian Vlada 18, 42, Al. Iacob 61, Borțosu (82-autogol) / Florin Radu 51

SPORTING LIEŞTI – SUPORTAR CLUB OŢELUL GALAŢI 8-7 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)

BUCOVINA RĂDĂUŢI – FORESTA SUCEAVA 1-0

A marcat: Vasile Vitu (90+1)

VIITORUL LITENI – ŞTIINŢA MIROSLAVA 0-4

Au marcat: Teodor Chirilă 2, 82, Tudor Tudorache 66, 76

ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – AEROSTAR BACĂU 1-4

Au marcat: Cristian Copoţ-Barb 19 / Valentin Buhăcianu 22, 36, Cătălin Vraciu 40, Florin Istrate 79

AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ – SSC FARUL CONSTANŢA 3-2

A marcat: Nicuşor Moise 30, 50, Cristian Coconaşu 72 / Marius Tudorică 16, 60

ACSM OLTENIŢA – UNIREA SLOBOZIA 2-3

Au marcat: Alin Turbatu 26, Gabriel Peptănuş 84 / Florinel Ibrian 4, Constantin Toma 12 – penalty, Marin Şerban 51

CS TUNARI – PETROLUL PLOIEŞTI 2-1

Au marcat: Alexandru Neculai 47, Dragoş Barabaş 86 – penalty / Sergiu Arnăutu 3

ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA – UNIVERSITATEA CLUJ 1-2

Au marcat: Ovidiu Stoianof 85 / Marius Coman 64, Denis Hordouan 74

CSM ŞCOLAR REŞIŢA – ACS ENERGETICIANUL 0-2

Au marcat: Cosmin Neagu 21, Marius Tomozei 70

GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI – ŞOIMII LIPOVA 2-1

Au marcat: Norbert Polgar 31, Valeriu Mager 87 / Kevin Trabalka 56.