Cermeiul a dat lovitura, Şoimii – la primul „zbor” fals

Etapa a noua din „C4” a consemnat două victorii importante ale echipelor arădene. Cea mai notabilă e cea obţinută de Gloria Cemei pe terenul Lugojului, scor 2-1, acolo unde se câştigă foarte greu puncte. Formaţia pregătită de tandemul Nagy – Anca a fost condusă cu 1-0, după un penalty contestat vehement de arădeni şi transformat în minutul 34 de ex-sebişeanul Bozian. Cermeiul a crezut însă în şansa ei şi a întors spectaculos rezultatul în partea a doua, Cotoc egalând în minutul 65, pentru ca Sulea să marcheze golul victoriei cu doar două minute înaintea finalului. Să remarcăm că e prima înfrângere stagională a bănăţenilor şi al treilea succes la rând al Gloriei. Sebişul s-a impus mult mai clar, scor 4-0, în fieful ultimei clasate din Becicherecu Mic. Reuşitele formaţiei de pe malul Crişului au purtat semnăturile lui Săulescu, în min.13 – penalty, Livan, min.65, Enciu, min.75 – penalty şi Ruţă, minutul 86.
Sebişul se înscrie în plutonul fruntaş
Şoimii Lipova e singura arădeană care a pierdut în acest week-end. A fost primul eşec pe teren propriu, mai exact la Pîncota – acolo unde „şoimii” îşi dispută meciurile de acasă. Dacă echipe de top, precum CSM Lugoj, Naţional Sebiş sau ACS Şirineasa au fost stopate de Lipova, echipa lui Flavius Sabău a fost surprinsă sâmbătă de incomoda ACSO Filiaşi. Oltenii s-au impus cu 2-1, după ce au avut 1-0 la pauză, prin golul reuşit de Badea, în minutul 45. Vasinc a egalat din penalty, în minutul 70, însă oaspeţii au dat lovitura pe final, în minutul 88, Duma finalizând un contraatac. Şoimii Lipova traversează o pasă mai proastă, dar preşedintele clubului, Radu Pop, face scut în jurul echipei, declarându-se mulţumit de atitudinea şi jocul formaţiei sale.

15.Becicherecu Mic 8 0 0 8 2-29 0

Etapa următoare (27-28 octombrie): Filiași – Cermei, Hermannstadt – Lugoj, Sebiș – CNP Timișoara, Bălești – Becicherecu, Șirineasa – Reșița, Giarmata – Ghiroda, Lipova – Craiova II. Cetate Deva stă.