Cermeiul câştigă la Cugir: podium arădean în „C4”!

Ultima etapă a turului a fost aproape perfectă pentru divizionarele arădene din seria a patra a eşalonului trei fotbalistic. Astfel, după egalul preţios al Crişului, la Alba Iulia, astăzi am consemnat victorii pe linie pentru reprezentantele judeţului nostru. Cea mai importantă a fost, evident, cea a trupei lui Radu Anca, Lunca Teuz Cermei, care s-a impus spectaculos la Cugir, în derby-ul cu Metalurgistul. „Alb-roşii” au câştigat cu 3-2, după 1-1 la pauză. Tănase a marcat un gol superb, în minutul 2, dar gazdele au egalat din penalty, prin Necşulescu, în minutul 42. Capătă avea să facă, însă, unul din cele mai bune meciuri din tur, atacantul Cermeiului marcând de două ori în partea a doua, în minutele 59 şi 66. Cugirul a mai reuşit doar să reducă din handicap, prin golul lui Lemac, din minutul 88.
Capătă aduce „sămădăii” pe 2! Tur de pus în ramă
Victorie mare pentru „sămădăi”, care încheie turul pe locul 2, la doar trei puncte în spatele liderului şi colegei de judeţ, Şoimii Lipova. Pe podium termină şi Crişul, punctul obţinut în cetatea Unirii fiind suficient pentru a-i luat faţa Dumbrăviţei, la golaveraj. Anca a început meciul de dub „Drăgana” în formula: Gârlea – Polgar, Rogojan, N.Varga, Sabău (88, Dolga) – Tănase, Vezan – Mager (89, Lupșe), Prună (78, Mihuța), Vlad – Capătă (80, Matiș). Pentru ca ierarhia turului să poată fi pusă în ramă, cu podium arădean şi o patra echipă în preajma primelor poziţii, Naţional Sebiş s-a impus şi ea acasă, 2-1 cu Ocna Mureş.
Enciu salvează Sebişul: locul 6 pentru „bancari”
Enciu a marcat în minutele 40 şi 86, el reuşind „dubla”, la fel ca şi ceilalţi doi atacanţi în formă ai echipelor arădene, Trabalka şi Capătă. Cosmin Merşca a început meciul în următoarea formulă: Horvat – Ad.Pop, Ciochină, Dumitrache – Nene Bi, Pintea, Mărgărit, Ruță (Susan 65), Cl.Vereș (Rugină 65) – Enciu, Szekely (Toma 82). Sebişul termină în Top 6, chiar pe poziţia a şasea, dar la egalitate de puncte, 28, cu Metalurgistul Cugir şi la doar o lungime sub Crişul, care e pe podium.

Liga a III-a, seria 4, etapa a 15-a (ultima a turului)
Unirea Alba Iulia – Crişul Chişineu Criş 1-1
CS Hunedoara – Cetate Deva 1-1
Millenium Giarmata – CSM Lugoj 4-0
Metalurgistul Cugir – Lunca Teuz Cermei 2-3
Şcolar Reşiţa – Industria Galda 3-1
FC Avrig – ACS Dumbrăviţa 0-1
CSC Ghiroda – Şoimii Lipova 1-3
Naţional Sebiş – CS Ocna Mureş 2-1