Ce figuraţie! ICIM a fost surclasată la Alexandria

FCC ICIM spera să obţină prima victorie în actuala stagiune a Ligii Naţionale de baschet. Calculele de acasă nu s-au potrivit deloc cu cele de pe teren, unde arădencele au fost surclasate de CSBT Alexandria, gazdele impunându-se cu un incredibil 75-49 (18-12, 31-9, 13-16, 13-12). Cu americancele Coker şi Poole în prim-plan şi cu sârboaica Hadzovic în revenire, nu şi de formă însă, dar fără accidentatele Tavic şi Ferenczi, “galben-albastrele” au condus cu 12-9, scor după care totul s-a rupt, sfertul doi încheindu-se cu un scor inexplicabil, 31-9! Conturile erau deja încheiate la pauza mare, când tabela indica un ruşinos 49-21 pentru Alexandria. Partea a doua a fost echilibrată, dar asta pe fondul relaxării teleormănencelor, care s-au mulţumit cu o victorie la “doar” 26 de puncte, scor final 75-49! FCC ICIM Arad ajunge, astfel, la a şasea înfrângere din tot atâtea meciuri disputate în actualul sezon, bilanţ jenant şi nedemn de o fostă campioană naţională. Urmează meciul de sâmbătă, 2 decembrie, din Polivalenta arădeană, cu nou promovata CSU Alba Iulia. Poate măcar de data asta…
CSBT Alexandria – FCC ICIM Arad 75-49
(18-12, 31-9, 13-16, 13-12)
Alexandria: Amukamara 23 (3), Bartee 16, Vrancic 11, Cooper 8, Grbic 6, Mihai 5, Voicu 4 şi Podar 2.
Arad: Poole 9, Coker 8, Mercea 8, Nagy 8, Wingate 8, Hadzovic 6, Ciotir 2.