Caravana Tradiţiilor de Iarnă, la a XIII-a ediție. Programul complet

by Adrian Topor

Arad. Caravana Tradiţiilor de Iarnă, care a ajuns în acest an la ediţia cu numărul XIII,  rămâne evenimentul cultural de referinţă al sfârşitului de an, în cadrul căruia se readuce în atenţia iubitorilor de folclor datini şi obiceiuri specifice sărbătorilor de iarnă, precum obiceiul colindatului sau cunoscutul joc – ritual al dubaşilor.

Jocurile populare, nelipsite din programul formaţiilor de dansatori, reprezintă adevărate tezaure vii ce se identifică cu specificul etnocultural al zonei de provenienţă.

Caravana Tradiţiilor de Iarnă, însoţită de renumite ansambluri folclorice locale şi o pleiadă de tineri interpreţi  va avea, în acest an, traseul cultural prin Şicula (5 decembrie), Livada (6 decembrie), Vărădia de Mureş (7 decembrie), Slatina de Criş (8 decembrie), Hălmăgel (8 decembrie), Şeitin (13 decembrie), Buteni (13 decembrie), Sebiş (14 decembrie), Semlac (14 decembrie), Ghioroc (15 decembrie) şi Dieci (15 decembrie).

De asemenea, la fel ca în anii trecuţi, în cadrul Caravanei Tradiţiilor de Iarnă, vor avea loc şi câteva concerte de colinde în localităţi din judeţul Arad: Vinga (7 decembrie), Beliu (15 decembrie), Chereluş (21 decembrie), Lipova (22 decembrie)

Caravana Tradiţiilor de Iarnă este un eveniment organizat de Consiliul Judeţean Arad prin Centrul Cultural Judeţean Arad.

PROGRAM  CARAVANA TRADIŢIILOR DE IARNĂ, EDIŢIA A XIII – A

 5 decembrie, ora 17.30

Șicula – Căminul Cultural

Dubașii din Săvârşin

Grupul de colindători „ Lioara” Arad

Grupul de colindători  „Rapsozii Zărandului” (solişti: Cornelia Căprariu Roman, Malvina Nagy, Rodica Ardelean Oniţa, Alin Neag, Aurel Budugan)

Adrian Petcu

Prezintă: Nicoleta Pavel

6 decembrie, ora 18.00

Livada – Căminul Cultural

Dubaşii din Săvârşin

Grupul de colindători „Lioara” Arad

Grupul de colindători „Rapsozii Zărandului” (solişti: Cornelia Căprariu Roman, Malvina Nagy, Rodica Ardelean Oniţa, Alin Neag, Aurel Budugan)

Adrian Petcu

Prezintă: Nicoleta Pavel

7 decembrie, ora 18.00

Vărădia de Mureş – Căminul Cultural

Dubașii din Săvârşin

Grupul de colindători „Sânzienele și Feciorii dubași” Arad

Orchestra Frații Șandru

Adrian Petcu

Prezintă: Nicoleta Pavel

8 decembrie, ora 18.00

 Slatina de Criș – Căminul Cultural

Grupul de colindători „Lioara” Arad

Orchestra Frații Șandru

Florin Opriţescu

Alex Pop

Prezintă: Cosmina Brădean

8 decembrie, 17.00

Hălmăgel – Căminul Cultural

Feciorii Colindători din Sînnicolau Mic

Orchestra „Rapsodia” (solişti: Daniela Han, Ioana Luguzan, Vlad Şerban)

Grupul de colindători „Sânzienele și Feciorii dubași” Arad

Daniela Dudaş

Adrian Petcu

Prezintă: Nicoleta Pavel

13 decembrie, ora 19.00

Buteni – Căminul Cultural

Grupul de colindători „Sânzienele și Feciorii dubași” Arad

Radu Vand, Viorica Mănăstire şi Formaţia „Autentic”

Alex Pop

Prezintă: Cosmina Brădean

 13 decembrie, 18.00

Şeitin – Căminul Cultural

Dubașii din Juliţa

Grupul de colindători „Lioara”  Arad

Grupul de colindători „Rapsozii Zărandului”

Adrian Petcu

Prezintă: Nicoleta Pavel

14 decembrie – Sebiș

Feciorii Colindători din Sînnicolau Mic

Orchestra  „Rapsodia” (solişti: Daniela Han, Ioana Luguzan, Vlad Şerban)

Grupul de colindători „Sânzienele și Feciorii dubași” Arad

Alex Pop

Daniela Dudaș

Prezintă: Cosmina Brădean

14 decembrie, ora 18.00

Semlac – Căminul Cultural

Dubașii din Juliţa

Grupul de colindători „Lioara” Arad

Grupul de colindători  „Rapsozii Zărandului” (solişti: Cornelia Căprariu Roman, Malvina Nagy, Rodica Ardelean Oniţa, Alin Neag, Aurel Budugan)

Adrian Petcu

Prezintă: Nicoleta Pavel

14 decembrie, ora 17.00

Sebiş – Căminul Cultural

Feciorii Colindători din Sînnicolau Mic

Orchestra „Rapsodia” (solişti: Daniela Han, Ioana Luguzan, Vlad Şerban)

Grupul de colindători „Sânzienele și Feciorii dubași” Arad

Alex Pop

Daniela Dudaş

Prezintă: Cosmina Brădean

15 decembrie, ora 12.30

Ghioroc – Platoul din faţa Primăriei

Feciorii Colindători din Sînnicolau Mic

Orchestra „Rapsodia” (solişti: Daniela Han, Ioana Luguzan, Vlad Şerban)

Grupul de colindători „Sânzienele și Feciorii dubași” Arad

Daniela Dudaș

Prezintă: Alina Bucatoş

15 decembrie – Dieci

Dubașii din Juliţa

Grupul de colindători “Lioara”

Formaţa “Florin Opriţescu”

Prezintă: Cosmina Brădean

Facebook Comments