CAMPIONI DE TOAMNA! VULTURII LUGOJ – NATIONAL SEBIS 0-2

Naţional Sebiş este campioană de toamnă în seria a IV-a din eşalonul trei! Performanţa este cu atât mai importantă cu cât trupa pregătită de Adrian Abrudean a încheiat neînvinsă turul de campionat, după un parcurs de excepţie. Liderul a trecut fără mari emoţii şi de ultimul hop al primei părţi de campionat, şi anume meciul de astăzi de la Lugoj. Deşi gazdele formează una dintre echipele bune ale seriei, cu o apărare greu de răpus, „alb-albaştrii” şi-au luat rolul în serios şi au dispus cu 2-0 de Vulturii, goluri marcate în repriza a doua de Ionuţ Radu, din penalty şi Bozian. Sebişul a preluat încă din start controlul partidei şi a ratat oportunităţi bune prin Neacşu şi Ionuţ Radu, în două rânduri. Gazdele au mai echilibrat jocul spre finalul primului mitan, Miron având ceva emoţii la ocaziile lui Magdaş şi Miculescu.

Letali după pauză: Radu şi Bozian în prim-plan

Odihna a fost însă un sfetnic bun pentru liderul din „C4”, care a pus stăpânire totală pe meci în partea a doua. Călin şi Sulea au ratat ocazii rarisime în debutul reprizei, şanse care anunţau deschiderea scorului, consemnată în minutul 62. Atunci, Apostol a prins un şut din afara careului care a nimerit bara, mingea a revenit la Bozian, care a fost tras clar în careu de Ivaşcu. Penalty transformat cu precizie de golgheterul Ionuţ Radu şi Sebişul conducea cu 1-0 după ceva mai mult de o oră de joc. Vulturii nu au avut replică la gol şi zarurile aveau să fie aruncate în minutul 78, când Bozian a marcat cu un şut plasat din careu, după o pivotare şi o aşezare de manual marca Ionuţ Radu.

Neînvinşi după turul de campionat

Victorie mare pentru Naţional Sebiş, care încheie turul de campionat în fotoliul de lider, poziţie ce îi conferă multă linişte şi încredere în vederea părţii a doua de campionat. Miron – Toader, Bier, Mardare, Neacșu – Apostol Lazea – Călin (82 Tothăzan), Bozian, Sulea (75 Ţîrlea) – Radu (90 Ganea) a fost formula Sebişului în meciul de la Lugoj. Deşi nu are declarat obiectiv promovarea, e clar că trupa lui „Ştili” Abrudean se gândeşte tot mai serios la Liga a II-a. Rămâne de văzut care va fi strategia conducerii clubului în pauza de iarnă, una care poate aduce noi întăriri în cadrul lotului.

Abrudean: „Primul loc ne obligă în retur”

Într-un alt meci disputat astăzi, Becicherecu Mic a dispus cu 5-1 de Minerul Motru, astfel că Sebişul termină turul la două puncte peste timişeni. „O partidă controlată clar de echipa noastră, asta chiar dacă adversara a fost destul de bună. Nu s-a pus însă nici un moment problema învingătoarei, felicit echipa pentru că şi-a făcut bine treaba şi a rămas concentrată până la final. Ne bucură primul loc şi faptul că suntem campioni de toamnă, dar asta ne obligă în retur, când trebuie să rămânem aceeaşi”, ne-a declarat „Ştili” Abrudean, antrenorul care le-a impregnat sebişenilor mentalitatea de învingători.