Ca mielul la tăiere: Metaloglobus Bucureşti – UTA 3-0!

Cu mari probleme de lot, cauze de probleme medicale (Miculescu, Şeroni, Coulibaly, Stahl) ori suspendări (Matei şi Copaci), UTA s-a dus ca mielul la tăiat pe terenul unei echipe Metaloglobus Bucureşti în mare nevoie de puncte. La doar patru lungimi peste linia salvării înaintea rundei, gazdele au profitat din plin de absenţele din tabăra arădeană şi au tranşat partida fără probleme. La pauză a fost deja 2-0, prin reuşitele semnate în doar două minute, 23 şi 24, de Ghenovici, şut imparabil din lovitură liberă de la 18 metri şi Ovidu Herea, şut plasat din careu. Tot ilfovenii au fost mai periculoşi în partea a doua, iar după o serie de ocazii, cu ex-stelistul Vîlceanu în prim-plan, Claudiu Herea a marcat pentru 3-0, în minutul 77, la o pasă greşită trimisă de Melinte portarului Orlic. Austriacul a alunecat şi i-a oferit jucătorului bucureştean şansa să puncteze cu poarta goală.
Sâmbătă vine Chindia!
Victime sigure, “roş-albii” nu au mai avut nici măcar forţa să înscrie golul de onoare şi au pierdut la scor de neprezentare, 3-0. Victorie cu care Metaloglobus se îndepărtează de zona fierbinte, în vreme ce UTA rămâne pe locul 8, la mijlocul clasamentului. Echipa arădeană a început partida în formula: Orlic – Ivan, R.Iuga, Melinte, Gavrilă – Neagu, Hrezdac – Ciucur, Isac (58 Kanda), Rus – D.Popa (68 Costin). Etapa viitoare, “Bătrâna Doamnă” primeşte vizita Chindiei Târgovişte, ocupantă a locului secund în Liga a II-a, promovabil direct. Meciul se joacă sâmbătă, 20 aprilie, ora 13 şi va fi televizat.