BERNADETT BALINT: „SUNT PREGATITA PENTRU CAMPIONATUL MONDIAL!”

Performanţa lui Bernadett Balint, câştigătoare a Openului Ungariei la tenis de masă – proba de simplu, categoria junioare – nu a rămas fără ecouri. Jucătoarea de la CSM Arad şi Kolbermoor (Germania), este în prim-plan pe site-ul oficial al Federaţiei Internaţionale, unde a dat scurte declaraţii după succesul din ţara vecină. Scopul a fost să mă calific în semifinale şi să îmi asigur o medalie, așa că sunt foarte fericită că am reuşit să câştig. A fost ultimul meu turneu din circuitul mondial în această categorie de vârstă, am încercat să fac tot ce pot„, a declarat Bernadett Balint pentru ittf.com.

Revanşă împotriva Adinei

Am jucat mult în anii trecuţi una împotriva celeilalte, deci ne ştim foarte bine jocul. Ultima oară a câştigat ea, mă bucur că acum am reuşit să mă revanşez„, a concluzionat jucătoarea noastră despre finala cu colega de naţională, Adina Diaconu, câştigată cu 4-2 la seturi. Următorul pas este Campionatul Mondial, simt că sunt pregătită pentru asta! „, a încheiat Bernadett Balint, fără îndoială performera sfârşitului de săptămână în sportul arădean.

Final de an în China

Într-adevăr, marea provocare a acestui an rămâne Campionatul Mondial de juniori, programat în perioada 30 noiembrie – 7 decembrie, în China. Descoperită în acest sport chiar de tatăl său, Jozsef Balint şi susţinută permanent de familie, Bernadett şi-ar putea încheia cariera de junioară în stil mare, cu o medalie la competiţia majoră din 2014.