Barca a făcut scor cu Roma, Liverpool l-a surprins pe Guardiola

Barcelona și Liverpool au fost învingătoarele serii, în ultimele două meciuri tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League. Catalanii au câștigat cu 4-1 disputa cu AS Roma de pe Camp Nou, într-un meci în care italienii au marcat de două ori în proprie poartă.

De Rossi şi Manolas au contribuit, cu două autogoluri, la victoria clară a Barcei, Pique şi Suarez trecându-şi şi ei numele pe lista marcatorilor. Golul de onoare al echipei lui Di Francesco a fost marcat de bosniacul Dzeko.

În celălalt meci al serii, Liverpool nu i-a dat nicio șansă lui Manchester City, scor 3-0. Deși disputa părea una echilibrată înainte de start, cormoranii s-au impus la scor de neprezentare în fața echipei lui Guardiola.

Toate cele trei goluri ale gazdelor au fost marcate în prima repriză, într-un interval de 20 de minute, de Salah, Oxlade Chamberlain şi Mane.