Atleţii de la CSU Arad au urcat pe podium la „Internaţionale”

Atleții de la CS Universitatea Arad au obţinut patru medalii la Campionatele Internaţionale de atletism ale României, ediția a 64-a, desfășurate pe Cluj Arena. Roxana Bîrcă și Cristina Simion, legitimate la CSU Arad şi CSA Steaua, s-au clasat pe locurile 2 şi 3 în proba de 5.000 de metri, fiind depăşite doar de o sportivă din Kenya, Stella Jepkosgei.  Roxana Bîrcă a cucerit aurul în proba de 1.500 metri, cu timpul de 4:15.40.

O altă medalie „studențească” s-a consemnat în proba de 1.500 metri masculin, Nicolae Coman (CSU Arad – CSM Craiova) încheind al doilea cursa, depășit doar de Adrian Garcea (Pandurii Tg. Jiu). Coman a alergat și în finala de 800 de metri, clasându-se pe locul șase, cu timpul de 1:53.01.

În proba de aruncare a suliței, Denis Both (CS Municipal Arad) s-a clasat pe locul 7, cu o performanță de 68.74 metri, fiind al patrulea atlet român în clasament.