Atleţii universitari s-au remarcat la „Internaţionalele” României

Campionatele Internaţionale de atletism ale României, găzduite de Cluj Arena, au adus medalii în contul atleților din Arad.

Arădeanul Andrei Gag a fost cel mai bun la aruncarea greutății. Atletul originar din Bocsig, crescut şi format la CS Municipal Arad şi legitimat acum la CSM București, şi-a asigurat aurul cu o aruncare ce a măsurat 20,12 metri.

Într-o probă cu doar patru concurente la start, Ancuța Bobocel (CSU Craiova-CS Dinamo) s-a impus la 5000m (timp 15:39,08), fiind urmată pe podium de Roxana Bîrcă (15:39,08) și Cristina Simion (16:27,34), ambele legitimate la CSA Steaua-CSU Arad, antrenate de Margareta Barbu.

Cursă deosebit de frumoasă, decisă numai pe final, s-a putut vedea la 1500 metri masculin, încă juniorul I Adrian Garcea (Pandurii Tg. Jiu – 3:46,68) rezistând cu stoicism atacului declanșat de Nicolae Coman (CSA Steaua-CSU Arad), cronometrat în 3:47,31.

În apropierea podiumului s-a clasat sulițașul Raul Rusu (CSM Arad – CSU Arad), locul 4 cu 68.91m, proba fiind câștigată de băcăuanul Alexandru Novac (79.61m), Denis Both (CSM Arad – CSU Arad) încheind pe poziția a opta, cu 63.25m. Trei clasări pe locul 6 au înregistrat Noemi Szucs (CSU – 59.60 în finala la 400m și 2:20.45 la 800m) și Denis Both (41.94m – disc).

La competiţia ajunsă la ediţia a 63-a s-au înscris 252 de atleţi (159 la masculin și 93 la feminin), reprezentând 8 țări.