Atletico şi Marseille, favorite la calificarea în finala Europa League

Aseară au avut loc meciurile tur din semifinalele UEFA Europa League.

Capul de afiș al serii a fost fără îndoială Arsenal – Atletico Madrid, partidă încheiată cu o remiză, pe Emirates, 1-1.

Deși a avut toate atuurile de partea ei, beneficiind de eliminarea lui Vrsaljko încă din minutul 10 și a lui Simeone doar 3 minute mai târziu, formația lui Wenger nu a reușit să înscrie decât o singură dată în fața defensivei eroice a madrilenilor, prin reuşita lui Lacazette, din minutul 61.

Atletico a dat lovitura pe contraatac şi Griezmann a egalat pe final. S-a terminat 1-1 și spaniolii pornesc cu prima șansă la calificarea în finală.

În manşa tur a celeilalte semifinale, Marseille a primit replica lui Salzburg, pe Stade Velodrome.

Thauvin a deschis scorul în minutul 15, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Payet, pentru ca rezerva N’Jie să stabilească scorul final la doar trei minute după ce a intrat pe teren.

Formația lui Rudi Garcia e favorită la calificare, însă totul se va decide în Austria, săptămâna viitoare.