Atleta Cristina Simion, argint balcanic în Bulgaria

Delegația României a ocupat primul loc în clasamentul general al Campionatelor Balcanice de atletism de la Stara Zagora (Bulgaria) – ediţia a 71-a – cu 23 de medalii, dintre care 9 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.

La palmaresul tricolor a contribuit și Cristina Simion, atletă legitimată la CS Universitatea Arad, care a obținut medalia de argint în proba de 3.000 metri, cu timpul de 9:31.69. În apropierea podiumului, pe locul 4, s-a clasat un alt component al clubului condus de Ovidiu Șerban, Nicolae Marian Coman, în proba de 1.500 metri (timp 3:45.37).

Un alt atlet arădean şi format la CS Municipal Arad, Andrei Gag (CSM Bucureşti), a terminat primul în proba de aruncarea greutăţii. În ierarhia generală a Balcanicelor, România a fost urmată, pe podium, de Grecia şi Serbia.