ASTRA – STEAUA 4-2 DUPA PENALTY-URI SI GIURGIUVENII CASTIGA CUPA ROMANIEI

Astra a cîştigat Cupa României în sezonul 2013/2014 după o partidă extrem de echilibrată. Nu s-a marcat timp de 120 de minute, iar finala s-a decis la penalty-uri, acolo unde giurgiuvenii au cîştigat, scor 4-2.

Echipele cu cele mai bune atacuri din fotbalul românesc au oferit un spectacol modest, cu puţine ocazii de poartă, încheiat după prelungiri şi lovituri de departajare.

Steaua a controlat mijlocul terenului şi a avut iniţiativa în finala Cupei cu Astra, dar jucătorii ofensivi ai lui Reghecampf nu au contat în faţa apărării solide a lui Isăilă. De altfel, cea mai periculoasă fază a Stelei a fost un şut al lui Szukala de la 25 de metri.

Totul s-a schimbat din minutul 54, moment în care campioana României a rămas în 10 oameni după eliminarea corectă a lui Sînmărtean.

Giurgiuvenii au fost mai aproape de gol
Astra a îndrăznit mai mult şi a fost extrem de periculoasă prin Yoda şi Alibec în două rînduri. Tătăruşanu a fost excelent în ambele ocazii, iar scorul a rămas egal şi s-a mers în prelungiri.

Acolo, ambele echipe au trecut pe lîngă deschiderea scorului! Keşeru sau Piovaccari de partea Stelei, dar şi Budescu este blocat de Tătăruşanu.

Din nou echilibru pe teren
Forţele s-au echilibrat chiar în prima repriză a prelungirilor cînd Denis Alibec a fost eliminat după un fault asupra lui Varela. Ovidiu Haţegan a procedat la fel ca în cazul lui Sînmărtean şi a acordat direct cartonaş roşu.

Finalul a fost precaut, fără ocazii importante, ambele echipe aşteptînd, parcă, finalul celor 120 de minute. Dorinţa le-a fost îndeplinită, iar acolo s-a impus Astra, scor 4-2.