Astra şi-a încheiat aventura în Europa League. Vezi rezultate

Aventura Astrei în Europa League s-a oprit la Genk, acolo unde a pierdut cu 1-0, după ce, în tur, la Giurgiu, a remizat, 2-2.

La prima ocazie a campioanei României, Budescu a reuşit o centrare excelentă, dar Seto nu a ajuns să împingă mingea în poartă. Tot echipa lui Şumudică a făcut faza primeri reprize. Budescu a tras însă peste poartă.

Ratările Astrei au continuat şi după pauză. Seto nu a profitat de o poziţie bună pentru a trage la poartă, iar Daniel Niculae a irosit o minge recuperată tot de el. Budescu a scăpat de fundaşii adverşi, dar nu a obţinut decât un corner.

În replică, Genk a marcat singurul gol al partidei prin Pozuelo, în minutul 67. Astra a alergat după egalare, dar portarul gazdelor a respins şutul lui Junior Morais.

Pe final, Şumudică a fost trimis de arbitru în tribună, de unde a urmărit ultimele minute ale Astrei în Europa League.

Nicușor Stanciu și Alex Chipciu (Anderlecht) sunt singurii jucători români, alături de Alexandru Prepeliță (Rostov), care vor continua aventura în UEFA Europa League!

Anderlecht a marcat în minutul 90 cu Zenit (1-3) și s-a calificat mai departe grație golului din deplasare, în timp ce Rostov a obținut un egal, 1-1, pe terenul Spartei Praga, iar fostul stelist a fost folosit întreaga repriză secundă.

Dacă Stanciu, Chipciu și Prepeliță au avut multă șansă, Fiorentina lui Tătărușanu a părăsit incredibil competiția, deși în minutul 44 avea 3-0 la general cu nemții de la Monchengladbach. Oaspeții au revenit însă incredibil de la 0-2 și au marcat de 4 ori în poarta fostului stelist, câștigând în final cu 4-2.

Cu Moți și Keșeru integraliști, Ludogorets a sperat la o minune cu FC Copenhaga, însă nu a izbutit decât o remiză albă, scor 0-0.

Scorul serii a fost reușit de Lyon! Francezii au bătut-o cu 7-1 pe Alkmaar, scorul la general fiind 11-2!

Echipele calificate în optimile UEL: Manchester United, Schalke, Krasnodar, Olympiacos, Ajax, APOEL Nicosia, AS Roma, Beșiktaș, Anderlecht, Copenhaga, Monchengladbach, Genk, Gent, Lyon, Celta Vigo, Rostov.

Europa League, 16-mi de finală:

Şahtior Doneţk – Celta Vigo 0-2 (’90 Aspas, ‘108 Cabral), în tur: 1-0

Genk – Astra 1-0 (’67 Pozuelo), în tur: 2-2

Lyon – Alkmaar 7-1 (‘5, ’27, ’78 Fekir, ’17 Cornet, ’34 Darder, ’87 Aouar, ’89 Diakhaby / ’26 Levi Garcia), în tur: 4-1

Fiorentina – Monchengladbach 2-4 (’16 Kalinic, ’29 Borja Valero / ’44, ’47, ’55 Stindl, ’60 Christensen), în tur: 1-0

Sparta Praga – Rostov 1-1 (’83 Karavaev / ’13 Poloz), în tur: 0-4

Tottenham – Gent 2-2 (’10 Eriksen, ’61 Wanyama / ’20 Simon, ’82 Perbet), în tur: 0-1

FC Copenhaga – Ludogorets 0-0, în tur: 2-1

Osmanlispor – Olympiacos 0-3 (’47, ’86 Ansarifard, ’70 Elyounoussi), în tur: 0-0

Beşiktaş – Hapoel Beer Sheva 2-1 (’17 Aboubakar, ’87 Tosun), , în tur: 3-1

Roma – Villarreal 0-1 (’16 Santos Borre), în tur: 4-0

Zenit – Anderlecht 3-1 (’24, ’78 Giuliano, ’72 Dzyuba / ’90 Thelin), în tur: 0-2

Ajax – Legia Varşovia 1-0 (’49 Viergever), în tur: 0-0

Apoel – Athletic Bilbao 2-0 (’46 Sotiriou, ’54 Gianniotas), în tur: 2-3.

Sursă: digisport.ro