Astăzi se decid semifinalistele în Europa League

După ce miercuri s-au jucat ultimele meciuri din returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, joi seară aflăm și componența „careului de ași” din Europa League. Ultimii români care se mai luptă pentru un loc în semifinalele celei de-a doua competiții a continentului sunt Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu, de la Anderlecht Bruxelles.

Gruparea belgiană are o misiune foarte grea pe terenul lui Manchester United. După 1-1 pe Constant Vanden Stock – cu Stanciu titular, schimbat în minutul 64 și cu Chipciu intrat în minutul 58 – Anderlecht are șansa a doua pe Old Trafford, chiar dacă are un plus de moral, grație golului marcat pe final în tur și care a dus la un rezultat de egalitate ce l-a nemulțumit pe Mourinho și l-a făcut să își certe atacanții pentru că nu au reușit să rezolve meciul în prima parte.

Un alt meci extrem de interesant din returul sferturilor este cel din Beșiktaș și Lyon, disputat la o săptămână de la incidentele violente petrecute pe stadionul francezilor. Bătăile dintre suporteri au făcut ca meciul din tur să înceapă cu o întârziere de aproximativ 50 de minute și au atras sancțiuni serioase pentru ambele cluburi din partea UEFA, care le amenință chiar cu excluderea din Europa. Atunci, Lyon a câștigat 2-1, dar la Istanbul va avea serios „de tras”.

Anderlecht nu e singura echipă belgiană rămasă în Europa League. Pe teren propriu, Genk va încerca să întoarcă soarta calificării, după ce a pierdut în manșa întâi cu 2-3 în fața spaniolilor de la Celta Vigo.

În fine, Schalke 04 are o misiune pe care Steaua o dovedea deloc imposibilă în 2013: a pierdut cu 0-2 în tur pe terenul lui Ajax Amsterdam și joi va încerca să răstoarne soarta calificării. Acum 4 ani, în faza 16-imilor de finală, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf venea după același rezultat și reușea să câștige cu 2-0 pe Arena Națională, apoi să se califice la loviturile de departajare.

Tragerea la sorţi a semifinalelor din Liga Campionilor și din Europa League va avea loc vineri, la Nyon.