ARADUL SI-A LUAT ADIO DE LA TITLU: CSM TARGOVISTE ESTE NOUA CAMPIOANA A ROMANIEI

CSM Târgovişte şi-a adjudecat în această seară al 11-lea titlu din istoria clubului, după o finală de poveste cu Univ.Goldiş ICIM. Al patrulea meci al ultimului act a fost şi cel mai puţin disputat, gazdele fiind purtate pe val de public. CSM a început mult mai bine meciul şi primul sfert le-a aparţinut gazdelor, care au făcut diferenţa în special prin Givens şi Smith, cele două americance dominând zona de sub panouri. După primele 10 minute scorul era 22-11 şi presiunea era tot mai mare pentru Univ.Goldiş ICIM, la care doar Rhoads a ieşit la rampă în debut. Arădencele nu s-au trezit nici în sfertul doi, iar „portocaliile” au defilat pe parchetul sălii din Cetatea Chindiei, spre deliciul unei săli arhipline. Ex-arădeanca Green a reuşit trei triple, iar Givens a fost regină în „căciulă”, în timp ce de cealaltă parte s-a remarcat doar Coker, prea puţin pentru a recupera.

O primă parte dezamăgitoare, iar jocurile erau ca şi făcute

La pauza mare diferenţa a crescut îngrijorător pentru Arad, 46-30 şi era nevoie de încă o minune pentru a duce finala în „decisiv”. Gazdele au fost în formă şi după odihnă şi Givens şi-a împins echipa spre un incredibil 55-34 în minutul 23. Totul părea jucat, dar cine mai putea paria ceva în această finală nebună? Şi Aradul a mai înviat o dată pe mâna inepuizabilei Coker dar şi a conaţionalelor Rhoads şi Broomfield, iar cu un „run” de 10-0 a reintrat în meci, apropiindu-se apoi şi mai periculos după trei sferturi, 59-49. Gazdelor nu le-a mai ieşit nimic nici în debutul sfertului patru şi se părea că asistăm la o nouă revenire de senzaţie a ICIM-ului, 61-56 în minutul 34.

Revenire spectaculoasă, dar prea puţin pentru o victorie

A fost însă prea mult iar cursa permanentă de urmărire le-a stors de puteri pe „galben-albastre”, care au cedat clar pe final. Americancele Târgoviştei au defilat în ultimele minute, iar fiesta s-a declanşat la fluierul de final. CSM Târgovişte s-a impus meritat cu 70-62 (22-11, 24-19, 13-19, 11-13), la capătul unei finale pasionale, în care două din cele patru meciuri s-au decis în prelungiri.

Final trist de sezon: au cedat supremaţia marii rivale

Givens 18, Green 14 (4×3), Sanford 10, Smith 10, Poole 9, Jones 5, Stoenescu 2 şi Huţanu 2 au fost marcatoarele Târgoviştei în acest ultim meci al finalei, în timp ce Aradul a răspuns cu Coker 18, Rhoads 18 (1×3), Broomfield 14, Cosby 6, Milovanovic 5 (1×3), Engelman 1 şi Brosovszky. Scor general 3-1 şi CSM Târgovişte câştigă campionatul după ce a pornit în play-off cu a treia şansă, dar şi cu dezavantajul terenului propriu în finală. În schimb, Aradul pierde neaşteptat supremaţia şi încheie sezonul cu doar un trofeu cucerit, Cupa României, din trei posibile.