Arădenii Man şi Petre au încheiat pe teren Europeanul de tineret

Tricolorii au terminat în lacrimi aventura la Euro 2019, după un turneu final de excepţie. Dennis Man și Adrian Petre, cei doi arădeni din lotul României U21, s-au aflat pe teren când arbitrul semifinalei cu Germania, pierdută cu 4-2, a pus capăt înfruntării. Man a fost integralist, iar Petre – autor al unui gol în partida cu Croaţia – a intrat pe final, în locul golgheterului Puşcaş.

Cei doi foşti utişti au avut evoluţii în general bune, cu menţiunea că, totuşi, Petre nu a avut prea mult timp la dispoziţie pentru a-şi arăta calităţile, el fiind introdus mereu târziu în meciuri, după minutul 80. Man a fost, însă, titular în trei din cele patru partide la Euro, dar nu a reuşit să înscrie niciodată, deşi şi-a creat ocazii importante.

România rămâne cu prezenţa în careul de aşi al competiţiei continentale şi cu calificarea la Jocurile Olimpice, după o pauză de 56 de ani! Iar Aradul se poate mândri cu cei doi jucători, ce au pus umărul la acest rezultat excelent pentru fotbalul românesc.