Arădenii au fost în top la etapa regională de supermoto

Campionatul Regional de Supermoto al zonei de vest şi-a consumat a doua etapă, Clubul Arici Supermoto fiind responsabil de organizarea acesteia pe circuitul Vik Power din Arad, anunţă site-ul Federaţiei Române de Motociclism. Au luat startul clasele 50cc, 85cc, Hobby, Amatori si Pro. La clasa SM50 s-a impus IOVITA Mark Luca de la Moto Bike Shop Timişoara, iar la SM85 BABESCU Daniel, de la clubul Taifun Racing Timișoara. La clasa Amatori a câștigat în ambele manșe FANTINUOLI Mario de la Lupo Racing Timișoara, urmat de Sorin Flonta şi Andrei Filimon, cel din urmă legitimat la Las Vegas Arad, iar la clasa Hobby a câştigat TAKACS Alex, de la clubul Arici Supermoto Arad.
De menționat că înaintea ultimei etape, la clasa Hobby, Takacs Alex și Gale Adrian au un număr egal de puncte, 50, anunțându-se astfel o luptă frumoasă. Clasa Pro a fost adjudecată de NEAGA Vlad de la CS Dumbrăvița, urmat de arădeanul Sorin Trăistaru, de la Arici Supermoto, cel care a fost şi principalul artizan al organizării etapei. Următoarea etapă din Campionatul Regional (vest) la Supermoto va avea loc tot la Arad, pe 2 septembrie.