ARADEANUL MARIUS PETRUSE A OBTINUT AURUL LA CUPA MONDIALA DE GIMNASTICA AEROBICA

by Cosmin Mihuta

Sportivii români au cucerit cinci medalii, trei de aur și două de argintargint, duminică, în finalele ediției a 25-a a Cupei Mondiale Suzuki la gimnastică aerobică, găzduită de Tokyo. La individual feminin, primele două locuri au fost ocupate de românce, Oana Corina Constantin, cu 21,400 puncte, câștigând proba, urmată de Maria Bianca Becze, cu 20,700 p. La individual masculin, victoria a revenit japonezului Mizuki Saito, cu 22,150 p, în timp ce Mircea Zamfir s-a clasat pe locul 7, cu 20,600 p.

La perechi mixte victoria a revenit arădeanului Marius Ciprian Petrușe, alături de Maria Bianca Becze, cu 20,850 p, urmați de sud-coreenii Yoon Chang-il/Park Yeon-Sun, 20,550 p. La trio au câștigat chinezii Che Lei/Han Mingzhe/Wang Zizhuo, cu 21,150 p, locul secund revenind românilor Andreea Bogati/Oana Corina Constantin/Anca Claudia Surdu, 20,916 p.

România (Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin, Bianca Gorgovan, Anca Claudia Surdu) a obținut o nouă medalie de aur la grup, cu 20,816 puncte, devansând Coreea de Sud, 20,750 p, și China, 20,700 p.