Anglia şi Suedia completează tabloul sferturilor Mondialului

Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), pe stadionul Spartak din Moscova, în ultimul meci din optimile de finală.

Echipa Albionului a deschis scorul prin Harry Kane (57 – penalty), dar ”Los Cafeteros” au reuşit să trimită meciul în prelungiri prin golul înscris de Yerry Mina (90+3).

La loviturile de departajare, pentru englezi au înscris Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier şi Eric Dier, ratând Jordan Henderson, în timp ce de la sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Guillermo Cuadrado şi Luis Muriel, ratând Mateus Uribe şi Carlos Bacca.

Tot în sferturi merge şi Suedia, după ce a învins Elveţia cu scorul de 1-0 (0-0), marţi, pe stadionul din Sankt Petersburg.

Unicul gol a fost marcat de Emil Forsberg (66), la capătul unui meci lipsit de spectaculozitate.

Anglia şi Suedia se vor înfrunta în sferturile de finală.