Andrei Gag s-a încălzit la Lisabona, pentru Cupa Europei

Atletul arădean Andrei Gag a participat în week-end la un meeting atletic în Lisabona, pentru a pregăti cât mai bine Cupa Europei pe echipe de la Vaasa, din Finlanda. Gag a obţinut, în proba de aruncarea greutăţii, rezultatul de 19,26 metri, cu care s-a clasat în final pe locul 4. Deşi a aruncat în antrenamente şi peste 21 de metri, arădeanul nu a reuşit să depăşească, în cadrul concursului din capitala Portugaliei, graniţa celor 20 de metri.
“Vin după ceva probleme medicale, pentru că am avut două coaste fisurate. Nu am simţit dureri la acest concurs, mă bucur că am încheiat cu bine competiţia şi sper să arunc mult mai bine în Finlanda, la Cupa Europei”, a scris Andrei Gag pe o reţea de socializare. În acest an, atletul de la CSM Arad este campion naţional de sală, medaliat cu bronz balcanic şi a încheiat al şaptelea la Cupa Europei din Spania.