Ajax şi Barcelona, primele semifinaliste din Liga Campionilor

Nebunie totală la Torino. Puştii de la Ajax Amsterdam au învins-o pe Juventus chiar la ea acasă şi s-au calificat în semifinalele Champions League. Olandezii s-au impus cu 2-1 în retur şi au trecut cu 3-2 la general de bianconeri. Golurile marcate de Cristiano Ronaldo nu au mai contat.

Ronaldo a deschis scorul, dar replica batavilor a venit imediat, Van de Beek egalând până la pauză. Ajax a controlat clar repriza secundă, iar golul lui De Ligt a declanşat fiesta în tabăra „lăncierilor”.

În schimb, Barcelona nu i-a lăsat nicio şansă lui Manchester United. După 1-0 în tur, catalanii au câştigat şi manşa secundă, de pe teren propriu, prin reuşitele lui Messi, min.16 şi 20 şi Coutinho, min.61.

Astăzi, de la ora 22, sunt programate manşele retur ale celorlaltor două semifinale din Liga Campionilor: FC Porto – Liverpool (0-2, în tur) şi Manchester City – Tottenham (1-1, în tur).