ACEEAȘI MĂRIE CU ALTĂ PĂLĂRIE

by Calin Moga

Imaginea jenantă a voleiului feminin arădean, să nu vă bucurați pentru cele șase jucătoare din teren, și una pe banca de rezerve, atât este numărul echipei de A2, promovate de PRIMĂRIA ARAD,  și care încă mai poartă tricourile cu sponzorizarea trustului nostru media.

Echipa Pro Volei Arad, cu 50.000 de lei primiți de la tânărul șlefuitor de talente, Gheorghe Falcă, a venit la Timișoara, orașul la care Aradul este și va fi un cartier  conform ”descălecătorului” de la Brad, cu șapte jucătoare, toate de câmp, dat fiind faptul că o jucătoare este libero și este fluctuantă.

Înainte de cronica meciului trebuie să spunem că articolul nostru ”Unde sunt banii?” a avut o foarte mare rezonanță, Radu Sabău, președintele clubului, a început să măsoare fetele pentru mărimile de echipamente iar Traian Costea, antrenorul, a început să dea niște indicații trebuincioase meseriei. Valoarea stresului acestui club nu depășește modeste sume ce le cheltuim la urcarea într-un tramvai dar, mă rog, s-a mișcat ceva.

Patetic, mergem la UVT Agroland Timișoara cu jucătoarele maxim disponibile, în timp ce gazdele își etalează o garnitură de 12 jucătoare, pe foaia de arbitraj, plus încă 8 de rezerva rezervelor. În ciuda efortului depus, fetele nu puteau emite pretenții, lipsa unui antrenament și a unui staff care să ducă la performanță, și-a spus cuvântul.

Primul set fetele  sunt timorate clar, nu au antrenor, și timișorencele defilează, la un moment dat, pe la 13-0, m-am gândit că am șansa să fac un selfie cu tabela la zero.

Setul secund arădencele au o răbufnire, Lorena Duma chiar începe să arate ca o trăgătoare de mâna stângă, iar Didi Telian face și apărarea și atacul. E un set mai bun și fetele ajung la 11 puncte, setul se termină și începe setul trei.

De la începutul setului trei timișorencele au destule fete de schimb, cred că și în tribune mai erau câteva ”acoperite”, arădencele au aceeași garnitură, iese la rampă și Adnana Drăgăniță, câteva atacuri și din partea lui Nori Talpeș, dar se vede diferența, fetele pierd dar agonisesc 13 puncte.

Antrenorul gazdelor, Bogdan Paul, concluzionează sec ”E greu să evaluăm calitatea jocului după un astfel de meci, cu un adversar care e clar, e mult sub nivelul nostru. Din acest motiv am și folosit, în mare parte, echipa de junioare”.

E o pierdere de timp, și pierderea de bani a Marelui Vizionar Falcă a fost realizată, propunem ca proiectele viitoare să fie date pe campionate de squash, unul din sporturile favorite ale faraonului, hipism, că știm noi de ce, și ciclism pe pârtia de la Aeroport, că ”Happy Meal” știe de ce.